Principy ochrany soukromí na Krasa.cz

Krasa.cz se vám snažíme přizpůsobit na míru. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo do prostoru mimo lištu souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit veškerá nastavení v Nastavení soukromí

Doprava ZDARMA od 1 700 Kč  | 2 měsíce na vrácení
Zákaznický servis  [email protected] | 468 006 316
Menu

Přírodní a BIO kosmetika

Stále více lidí v posledních letech propaguje zdravý životní styl s odkazem na návrat k přírodě. Snažíme se omezovat množství syntetických látek, kterými se obklopujeme a hledáme jejich přirozené alternativy. V kosmetickém světě na tento trend reaguje přírodní a BIO kosmetika striktním omezováním množství chemických látek, které náš organismus přijímá z kosmetických produktů skrz kůži. Přírodní kosmetika ve svých produktech výrazně redukuje množství syntetických látek, zatímco certifikovaná BIO kosmetika (nebo také organická kosmetika) takové látky zcela vylučuje a nahrazuje je přírodními složkami, což zpravidla dokazují některým z certifikátů.

BIO kosmetika – o co vlastně jde?

Označení BIO, s kterým se už běžně setkáváme při nákupu potravin, postupně proniká i do dalších oblastí našeho života. Slovo BIO, odvozené z řeckého βίος (= život), odkazuje na soulad s přírodou, a právě v tomto duchu se nese i výroba BIO produktů. V praxi to znamená především ohleduplnost k životnímu prostředí, přirozenost a šetrné využívání přírodních zdrojů.

Na počátku stojí ekologické zemědělství se svým kladným vztahem k přírodě, zvířatům, rostlinám i půdě. Ekologické zemědělství dokáže produkovat vysoce kvalitní produkty bez použití chemických postřiků, umělých hnojiv, hormonů a dalších syntetických látek. Výsledkem je zlepšování a udržení dlouhodobé úrodnosti půdy a zároveň pěstování a produkce kvalitních surovin.

Takto vypěstované rostliny, popřípadě plodiny sbírané ve volné přírodě, jsou poté ekologicky zpracovávány a během kontrolované přípravy se nesmí používat umělé látky, které jsou v ostatních přípravcích zcela běžné. Jedná se zejména o syntetická barviva, konzervanty, ropné produkty, umělé parfémy a látky pocházející z mrtvých zvířat. Navíc je pro BIO kosmetiku naprostým tabu testování jakýchkoliv produktů i jejich složek na zvířatech, nebo zadávat toto testování jiným firmám. Ekologické výrobě podléhají i obaly těchto kosmetických produktů, které jsou recyklovatelné.

Výhody BIO kosmetiky

Vedle toho, že nezatěžuje životní prostředí, má BIO kosmetika i blahodárný vliv na lidskou pokožku. Díky kvalitním rostlinným složkám obsahuje velké množství vitamínů, antioxidantů a hydratačních látek, které dokážou přirozeně stimulovat pokožku a všechny její funkce. Vzhledem k absenci syntetických přísad minimalizuje riziko alergických reakcí, bývá výborně tolerována a je vhodná i pro citlivou a dětskou pokožku.

Prohlédněte si kompletní nabídku přírodní a BIO kosmetiky!

Nebo si rovnou vyberte konkrétní značku: Alva, Born to BIO, Cannaderm, Lavera, Marilou BIO, Moom, Natura Siberica, Primavera, Purity Vision, Saloos, Styx, Weleda.

Jak přírodní a BIO kosmetiku poznáte?

Spolehlivě odhalit přírodní a BIO kosmetiku může být docela těžké. Na rozdíl od BIO potravin totiž v Evropské unii ani v České republice zatím neexistuje žádná jednotná norma pro určování kritérií přírodní a BIO kosmetiky. I když výrobce označí svůj produkt jako přírodní, neznamená to, že při výrobě nebylo použito syntetických látek nebo že nebyl testován na zvířatech. Spolehlivým ukazatelem toho, do jaké míry je produkt přírodní, je jeho složení a dále potom potvrzení v podobě certifikátu. Certifikace jsou výrobcům udělovány nezávislými organizacemi po splnění všech nastavených kritérií, které se pro jednotlivé typy můžou lehce měnit.

Přehled nejčastěji používaných certifikátů pro BIO kosmetiku:

BIDH

Certifikaci BDIH - kontrolovaná přírodní kosmetika uděluje německý institut Ecocontrol od roku 2001. Získá ji přírodní produkt, který splňuje následující kritéria:

 • použité suroviny pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo z kontrolovaného sběru ve volné přírodě,
 • sběr surovin probíhá šetrným způsobem, aniž by docházelo k zatěžování životního prostředí,
 • při výrobě kosmetiky se používají pouze čisté rostlinné oleje,
 • produkty neobsahují parafín, vazelínu, ani jiné ropné produkty a další složky cizí lidskému organismu, zároveň se při výrobě nepoužívají syntetické konzervační, vonné a barvicí látky,
 • výrobek ani použité suroviny nejsou testovány na zvířatech, nejsou použity suroviny z mrtvých zvířat.

Certifikaci BDIH najdete u značek Lavera, Purity Vision a Weleda.

NATRUE

Poměrně nová známka kvality NaTrue existuje na mezinárodní scéně od roku 2008 a na svém počátku si předsevzala, že chce přesněji a transparentněji informovat konečné spotřebitele o složení přírodní kosmetiky. Rozlišení přírodní kosmetiky podle NaTrue probíhá na 3 úrovních:

 1. Přírodní kosmetika – 100% přírodní produkt bez chemických přísad
 2. Přírodní kosmetika s podílem BIO ingrediencí – 100% přírodní produkt s minimálně 70% obsahem BIO surovin
 3. BIO kosmetika – 100% přírodní produkt s minimálně 95% obsahem BIO surovin

Ochrannou známku NaTrue používají značky Lavera, Primavera a Weleda.

ECOCERT

Francouzská certifikační organizace Ecocert v roce 1991 začínala kontrolou ekologického zemědělství, v dnešní době již se zabývá i mnoha dalšími oblastmi, včetně kosmetiky. Certifikát EcoCert je možné získat ve dvou variantách:

 1. EcoCert ECO – 95 % složek je přírodního původu; 5 % všech a 50 % rostlinných složek je ekologického původu
 2. Ecocert BIO – 95 % složek je přírodního původu; 10 % všech a 95 % rostlinných složek je ekologického původu

EcoCert udělil svou ochrannou známku značkám Alva, Born to BIO, najdete ho i u některých produktů značek Clarins, La Chévre, Le Chaton a Styx.

CPK

Českou obdobou světových certifikátů je CPK – certifikovaná přírodní kosmetika. V roce 2007 tuto značku zavedla česká nezávislá organizace KEZ (Kontrola ekologického zemědělství). Také certifikát CPK rozlišuje přírodní kosmetiku ve dvou kategoriích:

 1. CPK – 85 % složek produktu je přírodního původu
 2. CPK BIO – 90 % složek je přírodního původu a navíc 20 % hmotnostního podílu přírodních složek je BIO

Toto označení naleznete na produktech značky Cannaderm a Saloos.

VEGAN

Certifikát Vegan zaručuje, že produkt neobsahuje žádný živočišný produkt (maso, mléko, vejce, med, kožešiny ani kůže). Logo je udělováno organizací The Vegan Society. Výrobky s tímto logem nejsou testovány na zvířatech a nejsou v nich použity ani ingredience testované na zvířatech. Označení Vegan Society mají například produkty značek Alva a Lavera.

LACON

Lacon je rakouský zkušební ústav, který se zabývá kompletní kontrolou a certifikací ekologických surovin a farem.

Jeho logo najdete na produktech značky Styx.

HCS (HUMAN COSMETICS STANDARD)

Humánní kosmetický standard je mezinárodní označení pro produkty, které nebyly testovány na zvířatech. Certifikát udělují jednotlivé organizace, sdružené v Evropě pod Evropskou koalici za ukončení pokusů na zvířatech (v ČR je to například nevládní organizace Svoboda zvířat). Zkratka HCS a logo králíčka napovídá, že daná společnost neprovádí pokusy na zvířatech za účelem testování kosmetických produktů, ani jejich složek. Zároveň tyto testy vlastních produktů nezadává jiným firmám. Obdobné označení pod zkratkou HHPS lze najít na přípravcích ekodrogerie.

Mezi výrobce kosmetiky, kteří nesou označení HCS/ HHPS patří Ecover a Freeman.

Další značky, které netestují na zvířatech, ale zatím nezískaly certifikaci HCS/HHPS jsou Alva, Avon, Born to BIO, Cannaderm, Henna Plus, Herbamedicus, Chemek, Juvena, La Chévre a Le Chaton, La Prairie, Lavera, Marilou BIO, Moom, Natura Siberica, Phytoderma, Primavera, Purity Vision, Saloos, Styx, Veld‘s a Weleda.

FAIR TRADE

Fair Trade, v překladu Spravedlivý obchod, označuje výrobky, jejichž produkce i distribuce probíhá v souladu s lidskými právy, bez využívání a vykořisťování osob a s ohledem na životní prostředí. Suroviny pocházejí většinou z rozvojových zemí, jejich výkup odpovídá zásadám trvale udržitelného rozvoje, s garancí výkupních cen s přiměřeným ziskem. Zároveň bývá běžná dlouhodobá podpora místních komunitních aktivit či zaměstnávání znevýhodněných sociálních skupin.

Takové suroviny ve svých produktech využívá například Lavera či Primavera.

Ekodrogerie

Přípravky ekologické drogerie zajišťují maximálně ekologický úklid a další domácí práce. Přípravky jsou vyrobené na rostlinné a minerální bázi a neobsahují složky pocházející z ropy. Mají minimální vliv na vodní život a jsou rychle a úplně biologicky rozložitelné. Vyznačují se přitom mycími a čisticími schopnostmi, které jsou zcela srovnatelné s účinností běžných přípravků. Nejsou testovány na zvířatech.

Ekologickou drogerii naleznete pod značkami Ecover a Yellow & Blue.

Přehled nejčastěji používaných certifikátů pro Ekodrogerii:

ECOGARANTIE

EcoGarantie je belgická ochranná známka označující ekologicky šetrné výrobky. U výrobku opatřeného známkou EcoGarantie si mohou být spotřebitelé jisti, že splňuje nejpřísnější požadavky z hlediska kvality, bezpečnosti a udržitelnosti a jejich složení je čistě z přírodních látek, pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství. Výrobky s označením EcoGarantie jsou kontrolovány nezávislou certifikační organizací Ecocert a Integra.

A.I.S.E.

A.I.S.E. je mezinárodní asociace odvětví výroby mýdel, čisticích prostředků a prostředků k údržbě v Evropě. Tato asociace zahájila celoevropský program, tzv. „Chartu trvale udržitelného čištění“, což je dobrovolná průmyslová iniciativa, která má přesvědčit výrobce i zákazníky o uplatňování dlouhodoběji a lépe fungujících postupů v oblasti úklidu. Symboly této charty uváděné na obalech výrobků znamenají, že daná společnost dodržuje podmínky stanovené tímto dobrovolným programem asociace A.I.S.E.

Zahlédnete-li toto logo  na výrobku, znamená to, že výrobek byl vyroben společností, která podepsala chartu, a dobrovolně se tak zavázala trvale zlepšovat své postupy s ohledem na aspekt trvale udržitelného rozvoje, a že tato společnost je nezávisle kontrolována organizací A.I.S.E..

SOIL ASSOCIATION

Certifikát Soil Association je britskou obdobou české známky BIO kvality a stanovuje řadu standardů zaměřených na ekologické zemědělství. Certifikát udílí britská Soil Association Certification Limited, která spolupracuje se značkou Ecover.