Principy ochrany soukromí na Krasa.cz

Krasa.cz se vám snažíme přizpůsobit na míru. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo do prostoru mimo lištu souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit veškerá nastavení v Nastavení soukromí

Doprava ZDARMA od 1 700 Kč  | 2 měsíce na vrácení
Zákaznický servis  [email protected] | 468 006 316
Menu

Slovník pojmů v kosmetice

Absorpce - odkazuje na pohlcení a vstřebávání. V kosmetice udává, jak snadno se přípravek absorbuje (vstřebá) do pokožky.

Adstringentní - s tímto přídavným jménem se nejčastěji setkáte v péči o mastnou a problematickou pokožku, konkrétně v čisticích přípravcích. Adstringentní pleťové vody pomáhají redukovat tvorbu kožního mazu a vyrovnávají pH pleti po jejím čištění. Zároveň efektivně stahují póry.

Age-minimizer - produkt, který pomáhá omezovat nebo minimalizovat známky stárnutí, jako jsou jemné vrásky, mdlé zabarvení pleti nebo suchá pleť. Jsou to vlastně veškeré přípravky proti stárnutí.

Akné - chronické nebo občasné onemocnění kůže způsobené zánětem ve vývodech mazových žláz. Nejčastěji se objevuje v pubertě, ale zvláště v poslední době není výjimkou ani v dospělém věku. Má různé formy: vyskytují se černé tečky, bílé puchýřky a zarudlé skvrny, většinou na tváři, v dekoltu a na zádech. Přečtěte si článek o aknéKosmetickém magazínu a zjistěte, jak správně pečovat o problematickou pleť!

Alergenní - přípravky obsahující exogenní antigeny, které jsou u některých jedinců schopné vyvolat patologickou imunní reakci (alergii).

Antibakteriální - veškeré přípravky a aktivní látky, které ničí bakterie a mikroby a zabraňují jejich vzniku.

Antiseptický - přípravky snižující riziko infekce, sepse a hniloby.

Atopická pleť - kožní porucha, která se projevuje svěděním, odlupováním a zarudnutím pokožky. Jedná se o nejčastější formu ekzému a postihuje zhruba 10 až 20 procent populace. Takto postižená pokožka by se rozhodně neměla škrábat. Věnujte jí ideální péči pomocí speciálních přípravků!

Bakterie - jednobuněčný organismus, který kromě DNA obsahuje i organely, které mu umožňují život a množení. Bakterie mohou našemu organismu škodit i prospívat. Na pleti se nachází přes 800 typů bakterií včetně těch, které jsou zodpovědné za tvorbu akné a dále přes 100 typů kvasinek a hub. Pro zdravý vzhled pleti je nutné udržovat bakteriální flóru v rovnováze.

Báze pod make-up - stále oblíbenější kosmetický přípravek je určen pro použití po aplikaci denního krému a před nanesením make-upu. Dokonale připraví pleť na make-up, sjednotí její tón a vyhladí pokožku. Pro dokonalý výsledek vám stačí pouhých pár kapek!

Bronzer - typ pleťového nebo tělového přípravku, který je speciálně zabarven tak, aby dodával pokožce přirozeně bronzový vzhled připomínající opálení.

Buněčná oxidace – reakce buňky s kyslíkem, obvykle vedoucí k degradaci. Buněčná oxidace volnými radikály přispívá ke stárnutí pokožky.

Celulitida – kosmetická vada způsobená narušením nebo řídnutím pojivové tkáně pod povrchem kůže v horních vrstvách tukové tkáně. Výsledkem je uložený tuk, který způsobuje nerovný povrch kůže, obvykle na stehnech a zadečku.

Dehydratace pleti - ve větší či menší míře postihuje většinu žen. Jedná se o důsledek nesprávné péče, špatné životosprávy i nepříznivých okolních vlivů. Problém řeší hydratační krémy rozdělené podle konkrétního typu pleti.

Depigmentace - nedostatek nebo ztráta melaninu (kožního pigmentu). Následkem je pak bělavé zabarvení kůže. Depigmentace může být získaná i vrozená.

Depilace - proces odstranění chloupků z povrchu pokožky. Zřejmě nejoblíbenější formou depilace je holení. V poslední době vzrůstá i obliba kosmetických depilačních přípravků, jako jsou různé krémy, pěny a pasty. Ty přímo působí na strukturu chloupku a narušují ji, aby došlo ke zlomení. Vzhledem k tomu, že je při depilaci odstraněna pouze část chloupku, která je nad pokožkou, dorůstá potom rychleji a je nutné opakovat depilaci častěji než epilaci.

Dermatologie - kožní lékařství. Zabývá se nejen kůží, ale i jejími deriváty, jako jsou vlasy, nehty a potní žlázy. Zároveň léčí kožní choroby.

Dermis (škára) - vrstva kůže složená z pojivové tkáně, která chrání tělo před poškozením. Dermis obsahuje vlasové folikuly i mazové a potní žlázy. Je pevně připojená k pokožce (epidermis).

Dětská pokožka - je daleko tenčí a citlivější než ta dospělá. Reaguje citlivěji na různé vlivy a je mnohem náchylnější k vysušování. Z tohoto důvodu potřebuje speciální péči, která je určena výhradně pro děti.

Ekzém - neinfekční zánět pokožky, který se na povrchu kůže projevuje jako puchýřky, mokvání, šupinky a stroupky. K léčbě se používají hlavně přípravky ve formě mastí a roztoků s obsahem kortikoidů.

Epidermis (pokožka) - nejsvrchnější vrstva kůže, která tvoří ochranný vodotěsný obal těla. Neobsahuje žádné cévy a je vyživována ze škáry.

Epilace - proces odstranění celého chloupku, včetně kořínku. Metoda je sice efektivnější než depilace a zanechá pokožku hladkou mnohdy až 6 týdnů, ale je obecně časově náročnější a zároveň bolestivější. K epilaci slouží strojky, takzvané epilátory, vosky a pro menší oblasti i pinzety.

Firming - firmingové přípravky zlepšují tón pleti a její pružnost a pomáhají docílit mladšího vzhledu pleti díky jejímu zpevňování.

Fluid - souhrnný název pro tekutiny. Společnou vlastností je tedy tekutost neboli neschopnost udržet svůj stálý tvar díky neustálému pohybu částic.

Fotostabilní - přípravky s tímto označením neztrácí svůj ochranný filtr ani po dlouhodobém slunění. Mají celé hodiny stejnou schopnost pohlcovat UV záření, aniž by došlo k rozpadnutí filtru.

Glitter - produkt s obsahem látek, které odrážejí světlo a zanechají výsledný jiskřivý vzhled.

Gomáž - je to oblíbená lázeňská procedura, které se využívá v péči o tělo i obličej. Primárním účinkem je dokonalé odstranění všech odumřelých buněk a v tomto ohledu bývají mnohdy účinnější než peelingy. Mívají konzistenci krému nebo jemné pasty a na pokožku se nanášejí masírováním konečky prstů. Po použití gomáže je pleť hladší a jasnější.

Homeostáza - udržování rovnováhy mezi procesy, které probíhají v pleti. Je důležitá pro zachování harmonie a stability uvnitř pokožky.

Hormon - jedná se o sloučeninu vylučovanou přímo do krevního oběhu. Hormony řídí průběh a vzájemnou koordinaci reakcí v organismu. Mají velmi specifický účinek a nemohou být proto nahrazeny jinou látkou. Doba působení je velmi rozmanitá, u některých trvá pár minut, u jiných i několik týdnů.

Hyperpigmentace - porucha tvorby nebo distribuce pigmentu, při které dochází ke ztmavnutí kůže. Velikost i tvar takové plochy se může výrazně lišit. Tento jev může být vrozený i získaný. Z příčin uveďme vliv UV záření, hormonální změny a některé kosmetické přípravky či léky.

Hypoalergenní - výraz byl vytvořen speciálně pro reklamu na kosmetický produkt, a to v roce 1953. Označuje přípravky, které způsobují výrazně méně alergických reakcí než ostatní – minimalizují alergické reakce.

Chemický peeling – proces odstraňování horních vrstev odumřelé kůže chemickými přípravky. Exfoliace podporuje obnovu kůže vyhlazování vrásek a vyrovnáním textury kůže.

Chloasma (chloazma) - forma hyperpigmentace, která je vyvolaná kombinací UV záření a hormonálních výkyvů, především v těhotenství a méně často během užívání hormonální antikoncepce. Obvykle se jedná o větší žlutohnědou skvrnu v obličeji, vzniklou nahromaděním melaninu.

Kolagen - přirozená součást pokožky. Je zodpovědný za pružnost, pevnost, správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk. Následkem stárnutí kolagen z pleti ubývá, což je příčinou tvorby vrásek. Látku je možné injekčně aplikovat do kůže, například do rtů a do tváří, a docílit tak efektu plnosti a pevnosti.

Komedon (černá tečka) - pór, jehož ústí blokuje nahromaděný maz a mrtvé kožní buňky. Otevřený komedon má černou barvu díky melaninu (kožnímu pigmentu), který oxidací tmavne.

Koncentrát – vysoce účinný přípravek s maximálním obsahem aktivních látek. Jedná se o přípravky, které byly objemově redukovány odstraněním tekutiny a zbyly pouze látky potřebné k danému účinku.

Korektor (krycí tyčinka) - jedná se o přípravek zaměřený na cílené zakrytí různých lokálních nedokonalostí pleti, ať už jde o akné nebo tmavé kruhy pod očima.

Kožní maz – olejnatá látka vytvářená mazovými žlázami v kůži. Je tvořena především tukem, keratinem a buněčným materiálem.

Kúra - soustavná léčba zaměřená na konkrétní kosmetický problém.

Krycí schopnost - míra, do níž dokáže přípravek překrýt přirozený vzhled pleti. Zároveň může označovat míru hustoty či neprůhlednosti přípravku při aplikaci na pleť nebo rty. Make-upy se tak pohybují od těch lehce krycích nebo tónovacích až po přípravky s dokonale krycí schopností.

Lifting - pojem z plastické chirurgie se rozšířil i do kosmetických produktů. Liftingové krémy, séra a masky se vyznačují velkým množstvím hodnotných olejů ve svém složení a zacílením na zralou pleť, kterou vypínají a vyhlazují na ní drobné vrásky.

Lufa (luffa) - rostlina, ze které se po jejím zpracování šijí masážní a kosmetické žínky. Pěstuje se v tropických a subtropických krajích. Lufa masáží z pokožky odstraňuje odumřelé buňky a zanechává ji hladkou, jemnou a dokonale prokrvenou.

Lupénka - chronické kožní onemocnění charakterizované vyvýšenými a zanícenými plochami kůže, obvykle pokrytými bělavými nebo stříbřitými šupinkami. Nejčastěji se objevuje ve věku mezi 10 a 30 lety. Vyrážka napadá hlavně část hlavy s vlasy, lokty, kolena, bederní a hýžďovou oblast.

Lupy - jejich tvorba je způsobena poruchou mazových žlázek v pokožce hlavy. Kůže na hlavě tvoří šupinky, které mohou svědět a pálit. Přečtěte si článek o péči o vlasy s lupy!

Matující (zmatňující) - přípravky s tímto označením vytváří na pleti matný vzhled pomocí aktivních látek, které regulují tvorbu kožního mazu.

Mechanická exfoliace – proces odstraňování svrchní vrstvy odumřelých buněk kůže mechanickým způsobem – obrušováním. Exfoliace podporuje obnovu kůže, vyhlazuje vrásky a strukturu pokožky.

Melanin - barevná látka (pigment) obsažená v kůži, vlasech a duhovce oka. Jeho množství určuje zbarvení dané části těla. Množství melaninu v kůži se zvyšuje vlivem opalování, před jehož účinky chrání.

Mikrocirkulace - spolu s napětím pokožky na povrchu je mikrocirkulace hlavním faktorem, který ovlivňuje jas pokožky. Za její zhoršení jsou zodpovědné stres, vyčerpanost a znečištěné ovzduší. Nedostatečné mikrocirkulaci bývá připisován nevýrazný a unavený vzhled pokožky, včetně tmavých kruhů pod očima a zároveň také vypadávání vlasů. Proto se dnes mnoho kosmetických přípravků zaměřuje na stimulaci mikrocirkulace.

Mikrodermabraze – technika čištění pleti drobounkými částečkami velikosti zrnek jemného písku, která se používá pro odstraňování horních vrstev odumřelé kůže buď chemicky nebo mechanicky diamantovým prachem nebo krystalky oxidů hliníku. Oblíbená nechirurgická kosmetická procedura prováděná plastickými chirurgy pro zmírnění obličejových vrásek a zlepšení vzhledu stárnoucí pleti. Výsledek přetrvá 3 – 6 týdnů a pak musí být proces opakován.

Mimické vrásky – také dynamické vrásky, způsobované stahováním svalů, které jsou pokryty kůží. Nejčastěji se dynamické vrásky vyskytují mezi obočím, přes čelo a na lících poblíž vnějších koutků očí, kde se jim říká vějířky. Alternativní metodou odstraňování dynamických vrásek je injekce botoxu do specifických svalů, která na čas snižuje jejich aktivitu a tím brání vzniku vrásek.

Nekomedogenní - toto označení znamená, že přípravek neucpává póry. Pojem komedogenicita se vztahuje k černým tečkám (komedonům) způsobeným například pleťovými krémy nebo některými jejich složkami. Dále ucpávání mazových žláz způsobuje nadměrná tvorba mazu.

Oftalmologicky testováno - takto označené výrobky prošly náročným testováním pod dohledem očního lékaře. Testem by měly projít veškeré přípravky, které přijdou do styku s očním okolím, například tedy oční krémy, ale i dekorativní kosmetika na oči.

Parafín - speciální vosk získaný z ropy a obohacený o vitamín E. Vyniká svou schopností zadržovat teplo. Parafín prohřívá, uvolňuje, zvyšuje krevní oběh a otevírá póry. Má všeobecně prospěšné efekty na kůži. Prokrvuje pokožku, výrazně působí proti tvorbě vrásek.

Parfemace - dodání vůně do přípravku.

Peeling - kosmetická metoda, která pleť zbavuje odumřelých buněk i nečistot a umožňuje jí tak lépe dýchat. Anglický název peeling v češtině znamená doslova odlupování – toho, co už by na pleti nemělo být. Peeling se podle určení používá na tvář i ostatní části těla.

pH pleti (kyselost) - označuje zastoupení vodíkových iontů a slouží k měření kyselosti kosmetických přípravků i kůže. Čím je hodnota pH kůže vyšší, tím je pokožka náchylnější k infekcím i přítomnosti bakterií. Hodnota pH u lidské pokožky se pohybuje mezi 4,5 a 6, většinou je to 5,5. Kyselost kosmetických přípravků by se měla pohybovat ve stejném rozpětí.

Phytokosmetika - kosmetika s rostlinnými výtažky.

Pigment - barevná látka, která určuje barvu lidské pokožky, vlasů a oční duhovky. Snad nejvýznamnějším pigmentem je melanin.

Pigmentace - tmavší skvrny, které nejčastěji vznikají vlivem slunečního záření na kůži na nekrytých částech těla (ruce, obličej, dekolt) či jako pozánětlivé změny, eventuálně kombinací obou faktorů. Důležitou roli zde hraje i genetická dispozice, některá vnitřní onemocnění a celkově užívané léky například hormonální antikoncepce či potraviny a kosmetika.

Póry -malý vývod mazových žlázek v kůži. Zvětšování pórů je dáno především genetickou výbavou a věkem. Pokud se póry pravidelně nečistí vhodnými kosmetickými přípravky, hrozí riziko jejich ucpání a vzniku akné.

Resilience (odolnost) – v souvislosti s pletí vypovídá o schopnosti kůže obnovovat se i přes stárnutí, opotřebování a stresory. Může také znamenat flexibilitu nebo elasticitu kůže.

Retexturizace – proces mechanické nebo chemické exfoliace (vyrovnání a vyhlazení povrchu) nerovnoměrné a drsné kůže. Výsledkem je dosažení hladké, rovné a hebké kůže.

Rozšířené žilky (rosacea, růžovka) - kožní onemocnění, které bývá častěji diagnostikováno u žen, avšak u mužů se někdy projevuje výrazněji. První příznaky se většinou objevují již po třicítce. Rosacea se projevuje zčervenáním kůže obličeje, pupínky, rozšířenými žilkami a v těžších případech může dojít k výraznému zbytnění kůže nosu. Začervenání mívá typický motýlovitý tvar.

Sérum - kosmetický přípravek s vyšším obsahem aktivních látek je určený pro cílenou a efektivní péči nejen o pleť, ale i o vlasy.

Silikon – jedinečné kapalinové vlastnosti dodávají silikonu kluznost a v různých formách může na kůži působit jako hedvábí. Změkčuje pleť a má schopnost vázat vodu, která zůstane v kůži i po hydrataci.

Složení kosmetických produktů - jedinečná složení kosmetických přípravků jsou výsledkem dlouhodobých výzkumů daných značek. Pro účinnost přípravků jsou nejdůležitější vhodně vybrané aktivní látky.

SPF – faktor ochrany proti slunci (Sun Protection Factor) je celosvětový bodovací systém pro měření množství ochrany, kterou poskytují opalovací krémy. Označuje, jak dlouho může člověk zůstat na slunci, když používá opalovací krém, aniž by se spálil. SPF obvykle umožňuje zůstat na slunci 10-krát déle bez spálení. Například pokud se člověk obvykle spálí po 10 minutách na slunci, může s ochranným faktorem SPF 15 zůstat na slunci až 150 minut, než se začne pálit (10 x 15 = 150). SPF nemá lineární stupnici, proto krémy s ochranným faktorem vyšším než 30 neposkytují více ochrany než SPF 30.

Strie - drobné pajizévky v kůži vznikající narušením elastických vláken pod povrchem kůže. Objevují se v době, kdy je kůže náhle roztažena, tedy například v těhotenství nebo při dramatickém přibrání na váze. Strie se nejčastěji tvoří na břichu, bocích, stehnech a hýždích, někdy i na ňadrech. Více o striích čtěte v článkuKosmetického magazínu.

Stylingové přípravky - jsou určeny pro finální úpravu vlasů. Řadí se mezi ně laky na vlasy, pěny a pěnová tužidla, krémy na vlasy, vlasové spreje a další. Pro krátké vlasy jsou nejvhodnější vosky, gely, pasty a podobné přípravky.

T-zóna - oblast vedoucí středem čela a podél nosu až k bradě. V těchto místech se nachází většina mazových žlázek na obličeji, a proto se zde tvoří nejvíce kožního mazu. T-zóna je zřejmě nejvíce náchylná oblast pro tvorbu akné.

Textura – charakteristický vzhled povrchu na omak. V případě kůže popisuje, zda je kůže drsná, hladká, tenká, silná, zjizvená apod.

Tonikum (pleťová voda) - prostředek, který se používá po odlíčení pleti. Zbavuje pleť zbytků mastnoty a pomáhá udržovat její přirozené pH, čímž ji brání před bakteriemi.

UVA – dlouhovlnné ultrafialové záření, jehož zdrojem je slunce. Obecně se považuje za méně škodlivé než UVB záření. Asi 99 % UV záření, které dopadne na zemský povrch je ze spektrální oblasti UVA. Nebylo prokázáno, že je UVA záření zhoubné pro živé organismy. Nicméně je nutné upozornit, že UVA záření (mimochodem hlavní vlnová délka v soláriích) urychluje proces stárnutí kůže.

UVB - další typ ultrafialového záření, v tomto případě středněvlnné. Většina bývá absorbována v ozonové vrstvě. Působením UVB záření kůže sice také předčasně stárne, toto předčasné stárnutí je však výrazně pomalejší než při vystavování kůže záření typu UVA. UVB záření má největší potenciál způsobovat takzvané spálení na slunci, a proto prakticky všechny opalovací krémy obsahují látky pohlcující či odrážející UVB. Záření UVB je zhoubné pro živé organizmy a je to nejvýznamnější faktor pro vznik maligního melanomu. Jeho energie je schopná rozkládat nebo narušovat bílkoviny a jiné životně důležité organické sloučeniny s vážnými následky pro metabolismus postihnutého jedince, nebo (je-li zasažena DNA) i vznik rakoviny. Proniká také vodou, ale jen do hloubky několika metrů. Před oběma typy záření vás ochrání spolehlivé opalovací přípravky.

Volné radikály – molekuly nebo ionty nepárových elektronů, které jsou vysoce reaktivní a mohou oxidovat jiné molekuly. Tyto oxidanty mohou způsobit poškození buněk a přispívat k jejich stárnutí. Volné radikály se v těle vyskytují jako produkty oxidace, metabolismu a zánětů, faktory prostředí, které mohou způsobit produkci volných radikálů, jsou znečištění životního prostředí a lunační záření. Vědci se domnívají, že proti negativním účinkům volných radikálů působí antioxidanty.

Vrásky - vznikají nejen na kůži obličeje postupně s přibývajícím věkem. Je to dáno genetickým vybavením našeho těla. Spolu s genetikou na pleť působí řada vnějších vlivů, které stárnutí urychlují. Mezi nejvýznamnější patří sluneční záření, dále je to smog, stres, kouření, razantní diety a nevhodná péče o pleť. Přečtěte si více o vráskách a péči o starou pleť!

Vřed - kožní defekt pronikající hluboko pod epidermální membránu, který se šíří se do dermis (škáry) a podkoží. Vředy mohou být způsobeny různými onemocněními.

Žmolky (clumps) - nadměrná nebo nerovnoměrná aplikace řasenky vede k tomu, že řasy vypadají slepené, těžké a nerovnoměrně nalíčené. Chcete znát tajemství dokonalých řas?